Za godinu dana, od kada je otvoren rekonstruisani Transplantacioni centar na Klinici za abdominalnu hirurgiju Kliničkog centra Vojvodine, u njemu je transpnatirano 18 bubrega i četiri jetre.
Zbog ne postojanja zakonske regulative koja bi regulisala doniranje organa i tranplantaciju, kao i zbog malog broja doniranih organa ali i slabo razvijene svesti o potrebi doniranja, lekari Transplantacionog centra sprečeni su da urade veći broj operacija. Stoga, u Vojvodini oko 180 pacijenta čeka na presađivanje bubrega, a desetoro na jetru.
U toku je javna rasprava o Nacrtu Zakona o transplanatciji organa koji predviđa formiranje nacionalne agencija za transplantaciju koja bi bila u skladu sa evropskim standardima. Agencija bi imala zadatak da vodi nacionalni program transplantacije solidnih organa u Srbiji. Usvajanje ovog zakona jedan je od preduslova da se Srbija uključi u “Eurotransplant organizaciju“, preko koje bi se vršila razmena organa za transplantaciju sa drugim zemljama.
Izvršno Veće AP Vojvodine u prošloj godini je izdvojilo 130 miliona dinara za rekonstrukciju i opremanje Transplantacionog centra, pa je tako ta zdravstvena ustanova postala referentna ne samo za presađivanje bubrega, već i za izvođenje složenog programa presađivanja jetre."U poslednje tri godine smo u vojvodjansko zdravstvo investirali vise od 6,5 milijardi dinara, što je više nego u prethodnih 30 godina i zahvaljujući tome danas imamo Transplantacioni centar, Centar zarehabilitaciju dece i novo porodilište", rekao je predsednik Izvršnog Veća Vojvodine Bojan Pajtić,prilikom obilaska Centra.. On je dodao i da će takva politika biti nastavljena i u uslovima teške finansijske krize.